چگونه تصاویر را برای شبکه های اجتماعی و جستجو ها بهینه کنیم؟

چگونه تصاویر را برای شبکه های اجتماعی و جستجو ها بهینه کنیم؟

تا به امروز در یک ادمین مقالات زیادی در مورد بهینه سازی تصاویر وبلاگ و تاثیر آن بر سئو منتشر شده و شاید لازم نباشد که بار دیگر متذکر شوم که بهینه‌سازی تصاویر فقط چند فرآیند ساده است که می‌تواند بازدید بسیار بالایی را از طرف موتورهای جست‌وجو برای شما ایجاد کند. اما خیلی از ما سهوا در انجام همین چند فرآیند ساده دچار اشتباهاتی می‌شویم. در این مقاله می‌خواهم ۵ اشتباه رایج اکثر وبلاگ‌نویسان هنگام بهینه کردن تصاویر و البته راه حل هایی برای رفع این اشتباهات را با شما به اشتراک بگذارم.

imageseo

 • اشتباه اول: تصاویری با سایز های بسیار بزرگ آپلود می‌کنید

سایز و حجم تصاویر موجود در وبلاگ تاثیر بسیار زیادی بر سرعت لود وبلاگ شما دارد که البته اغلب این مورد توسط وبلاگ‌نویسان نادیده گرفته می‌شود. برای یک لحظه خود را جای کاربری بگذارید که برای اولین بار به وبلاگ شما آمده و می‌خواهد تصویری را مشاهده کند؛ حال بیایید فکر کنیم این تصویر سایزی معادل با ۲ مگابایت دارد، اگر خودتان باشید حاضرید مدت طولانی‌ای را برای بارگذاری این تصویر صبر کنید؟ احتمالا وبلاگ را خواهید بست. پس همیشه سعی کنید حجم تصاویر ارسالی به وبلاگ چندان بالا نباشد.

خوشبختانه برای حل این مشکل وردپرس دارای تنظیمات پیش‌فرضی است که کار شما را ساده‌تر می کند. کافی است بعد از آپلود عکس، به کتابخانه بروید و سایز تصویر بارگذاری شده را به دلخواه تغییر دهید. اگر مایل به استفاده از افزونه هستید، Smush.it می‌تواند گزینه ی مناسبی باشد.

 • اشتباه دوم: از عکس هایی با اندازه نامناسب برای تصاویر بند انگشتی استفاده می‌کنید

استفاده از عکس‌هایی با سایز کوچک‌تر از حد معمول برای تصاویر بند انگشتی یکی از اشتباهات بسیار رایج در میان وبلاگ‌نویسان تازه کار است. شاید در نگاه اول استفاده از این‌گونه تصاویر به ظاهر مشکلی نداشته باشد اما مشکل اساسی اینجاست که تصاویری از این دست قابل به اشتراک گذاری نیستند و نخواهند بود و در شبکه های اجتماعی نیز به طرز نامانوسی دیده می‌شوند. مخصوصا اگر کار شما بازاریابی است باید بیش از پیش به این موارد توجه داشته باشید.
معمولا سایز مناسب برای تصاویر بند انگشتی ۱۰۲۰ پیکسل عرض و ۵۱۲ پیکسل طول در نظر گرفته می‌شود. به اشتراک گذاری تصاویری با این سایز در شبکه های اجتماعی علاوه بر خوانا جلوه دادن مطلب، می‌تواند در معرفی برند شما نیز موثر باشد.

 • اشتباه سوم: به عکس هایتان نام های طولانی و بی‌معنی می‌دهید

اگر به تصاویر بعضی از وبلاگ‌ها توجه کنید، خواهید دید که بعضا نام های نامناسب و نامربوط به تصاویر مطالب خود می‌دهند که متاسفانه در بین وبلاگ‌های ایرانی نیز این مورد به وفور دیده می‌شود. به عنوان مثال به آدرس زیر توجه کنید:

Yourblog.com/jkdvdvdnvdnvdn.jpg

این نمونه‌ای از نام‌هایی که برای تصاویر وبلاگ استفاده می‌شود. انتخاب چنین نام هایی نه تنها غیر توصیفی هستند، بلکه از نظر سئو نیز هیچ ارزشی ندارند. برای حل این مشکل کافی است که برای تصاویر خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. این نمونه‌ای از یک آدرس مناسب است:

Yourblog.com/optimize-blog-images.jpg

 • اشتباه چهارم: به تصاویر Alt و Title نمی‌دهید

شاید بد نباشد مجددا یادآور شوم که تصویر بدون Alt و Title مانند علم بی عمل است. یعنی تصویر در وبلاگ شما وجود دارد، اما هیچ تاثیری بر وبلاگ شما نخواهد داشت. اما واقعا Alt و Title چیست و چرا اینقدر مهم است؟ Alt یک جایگزین متنی برای تصویر است و وقتی که مروگر تصویر را بارگذاری نمی‌کند، متن Alt ظاهر می‌شود. برچسب های Title نیز همان کاربرد مشابه Alt را دارند اما با این تفاوت که برای توصیف یک لینک بجای تصویر استفاده می‌شوند.

موتورهای جست‌وجو با استفاده از این دو مشخصه محتوا و ارتباط تصاویر را می‌سنجند و آن را در نتایج جست‌وجوی تصویری نمایش می‌دهند. البته نباید به این خاطر کلمات کلیدی نامربوطی را در این مشخصه‌ها بگنجانیم و زیاده‌روی کنیم.

 • اشتباه پنجم: تصاویرتان سایز بندی مناسبی ندارند

اگر به بعضی از وبلاگ ها نگاه کنید، خواهید دید که تصاویر موجود در وبلاگ با یک‌دیگر مطابقت اندازه‌ای ندارند و هر کدام از تصاویر نوشته‌ها اندازه‌های بسیار متفاوتی دارند. استفاده از تصاویر با سایز های مختلف باعث ایجاد ناهماهنگی در نوشته می‌شود. پس سعی کنید تصاویر متناسبی را انتخاب کنید؛ مثلا در یک ادمین بیشتر تصاویر کاور پست‌ها در اندازه عرض ۸۰۰ پیکسل است.

مواردی که خواندید نمونه هایی از اشتباهات رایج وبلاگنویسان در بهینه سازی تصاویر بود که من علاوه بر متذکر شدن آنها، راه حل هایی نیز برای رفع‌شان ارائه کردم. اگر توصیه‌ای دارید خوشحال می‌شوم در بخش نظرات من و دیگر کاربران را مطلع کنید.

ثبت دیدگاه

10 + 12 =

  • berna.ir
  • مارس 31, 2018
  پاسخ

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم
  کنید؟

  • دانلود رام
  • می 10, 2017
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام
  واقعا مطلب مفیدی بود