آموزش دو زبانه کردن وردپرس
تاریخ انتشار
19/09/05
نویسنده
محمد یاسن ویسی

مزایای دو زبانه کردن سایت وردپرسی

اگر چه زبان انگلیسی، یک زبان بین المللی برای برقراری ارتباط افراد در سراسر دنیا می باشد، اما با این حال، حدود ۷۰ درصد سایت های دنیا به زبانی غیر از زبان انگلیسی راه اندازی شده اند.

حتما شما هم تا به امروز اسم سایت دوزبانه را شنیده اید. اما آیا واقعا می دانید که سایت دوزبانه به چه معنی است و هدف از دوزبانه کردن سایت چیست؟ این کار چه مزایایی برای سایت دارد و در نهایت چگونه می تواند به کسب و کارهای اینترنتی کمک کند؟

جهت پاسخگویی به این سوالات، توصیه می کنیم مطالب زیر، از سایت تیپ تاپ وب را مطالعه نمایید.

همانطور که از نام آن پیداست، سایت دوزبانه، سایتی است که محتویات آن به دو زبان نوشته می شود و هدف از انجام این کار این است که علاوه بر فارسی زبانان، افراد با زبان های دیگر هم بتوانند از سایت ما استفاده کنند و بازدید سایت ما را بالا ببرند و سبب شوند رتبه الکسای سایت ما و در نتیجه سئو سایت ما بهتر گردد؛ چرا که اگر سایتی به چند زبان وجود داشته باشد، گوگل پی می برد که سایت ما فعالیتی در سطح بین المللی دارد و دارنده سایت برای برای آن زحمت می کشد .

آموزش دو زبانه کردن حرفه ای وردپرس

ممکن این سوال برایتان پیش بیاید که تا زمانی که مترجم های آنلاین وجود دارند، چه نیازی به سایت دوززبانه و یا چند زبانه هست؟

مقاله پیشنهادی : چگونه در صفحه اول گوگل باشیم

در جواب باید گفت که اولا مترجم های آنلاین، ترجمه خیلی دقیقی ارائه نمی دهند و اشتباهات بسیاری از لحاظ معنایی و دستوری دارند. علاوه براین، گوگل به سایت هایی که به وسیله مترجم های آنلاین و افرونه و به صورت خودکار ترجمه می شوند، ارزشی نمی دهد و در نتیجه این سایت ها در مقایسه با سایت های مرتبطی که دوزبانه یا چند زبانه هستند، از اهمیت کمتری برای گوگل برخوردارند.

با مزایایی که برای چند زبانه کردن سایت ذکر شد، طبیعی است که خیلی از افرادی که اقدام به طراحی سایت برای کسب و کار خود کرده اند، تمایل داشته باشند که سایت خود را دوزبانه و یا حتی چند زبانه نمایند.
اگر شما صاحب یک وب سایت هستید و قصد دارید خودتان به تنهایی سایت خود را دوزبانه نمایید، آموزش ما برای دوزبانه کردن سایت، می تواند برای شما مفید باشد.

اگر هم می خواهید دو زبانه کردن سایت و در کل پشتیبانی سایت خود را به کس دیگری بسپارید که بتواند خدمات سئو نیز ارائه نماید، تیم ما با می تواند در این زمینه به شما کمک نماید.

مقاله پیشنهادی : چرا باید یک وب سایت داشته باشیم؟

قبل از اینکه اقدام به دو زبانه کردن سایت نمایید، ابتدا باید آشنایی ای در حد مقدماتی در زمینه انواع روش های ترجمه داشته باشید تا بتوانید روش دلخواه خود را برای ترجمه سایت انتخاب نمایید و بر حسب این انتخاب، از افرونه وردپرسی مناسبی برای دو زبانه کردن سایت استفاده نمایید.

انواع روش های ترجمه یک سایت وردپرسی به شرح زیر می باشد:

– اولین روش این است که از هر پست و یا صفحه ای که ایجاد می کنیم، ترجمه شده آن را هم به زبان های مورد نظر ایجاد کنیم و سپس این ترجمه ها را به همدیگر لینک کنیم.

– روش دیگر این است که ترجمه ای که برای هر پست تهیه می کنیم، درون همان پست قرار دهیم.

– همچنین می توان از سرویس هایی استفاده کرد که به صورت خودکار ترجمه را ارائه می دهند.

– در وردپرس شبکه ای وجود دارد که می توان در آن به هر یک از سایت هایی که در این شبکه موجود هستند، یک زبان اختصاص داد و سپس به سایت دلخواه، زبان دلخواهی را اختصاص داد.

-می توان وب سایت هایی مجزایی ایجاد کرد که دامنه های آن می تواند به صورت سابدامین و یا حتی دامنه های جدا از یکدیگر است و سپس پوسته آن ها را به وسیله لینک به هم اتصال داد که یکی از آنها سایت اصلی و دیگری ترجمه آن است.

مقاله پیشنهادی : تغییرات ناگهانی نتایج گوگل – نتایج گوگل می رقصند

دیدیم که روش های مختلفی برای ترجمه سایت های وردپرسی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

البته برای راه اندازی سایت های دو زبانه و چند زبانه باید نکاتی را در نظر گرفت؛ به عنوان مثال، اگر در وب سایت خود از فایل های pdf و یا فایل های ویدیویی استفاده می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که این فایل ها در هنگام ترجمه به زبان های دیگر با مشکلی مواجه نگردند.

همچنین اگر شما صاحب یک وب سایت فروشگاهی هستید، باید حواستان باشد که در سایت چند زبانه، مراحل خرید در زبان های مورد نظر به خوبی ترجمه شده باشد تا کاربران بتوانند تمام مراحل خرید را با موفقیت طی کنند و از این طریق باعث سودآوری برای کسب و کار اینترنتی شما شوند.

پلاگین های مورد نیاز برای دو زبانه کردن سایت وردپرسی

از افزونه هایی که برای دو زبانه و یا چند زبانه کردن سایت وردپرسی استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزونه weglot
  • افزونه poloyland
  • افزونه WPML
  • افزونه nLingual
  • افزونه MultilingualPress

هرکدام از این پلاگین ها، طرز کار متفاوتی دارند و کار متفاوتی را در چند زبانه کردن سایت انجام می دهند، بنابراین  شما باید برای استفاده از هر یک از این پلاگین ها، نیاز کسب و کار خود را در نظر بگیرید.

در زیر به بررسی مختصری از دو نوع از این پلاگین ها پرداخته ایم.

افزونه weglot

طبق ادعای شرکت سازنده آن، این افزونه قادر به پشتیبانی حدود ۱۰۰ زبان دنیا می باشد و قابلیت سازگاری با انواع پوسته ها و پلاگین ها را د ارد. طریقه استفاده از این پلاگین برای کاربران آسان می باشد و هنگام استفاده از آن، لینک مربوط به تغییر زبان در بالای سایت برای کاربران به نمایش گذاشته می شود.

افزونه poloyland

شباهت به پلاگین weglot دارد و می توان به وسیله آن قسمت های مختلف سایت، مانند برگه، پست و … را ترجمه کرد و بدین وسیله قادر است، ترجمه فروشگاه اینترنتی راه اندازی شده با Woocommerce را نیز پشتیبانی نماید.